Trend Olan Stres Çarkının Patentini Alamayan Mucit
Son zamanlarda stres çarkını tezgahlarda, ellerde; kısacası her tarafta görüyoruz. Bazılarımız bu küçük aletin gerçekten sinir stres aldığını söylüyor, bazıları ise hiçbir işe yaramadığını söylüyor. Fakat durum ne olursa olsun dünya çapında bir üne kavuştuğu kesin. Fakat bu ünün altında bi’ hayli trajik bir hikaye yatıyor. Stres çarkının mucidi Catherine Hettinger, stres çarkının patentini alamadığı için bir kuruş bile kazanamamış. İşte o hikayenin detayları...

Catherine Hettinger stres çarkını 7 yaşındaki kızını eğlendirmek için yapmış. Ve bu fikri tam 20 yıl önce düşünmüş. 8 yıl boyunca patenti elinde tuttuktan sonra patentin yenileme ücreti olan 400 doları maddi durumlardan dolayı ödeyemediği için patent boşa düşmüş.

Stres çarkının hikayesi bi' hayli üzücü. Hettinger 90'lı yıllarda doğuştan gelen, bağışıklıkla ilgili bir hastalıkla pençeleşiyor ve kas rahatsızlığı yaşıyordu. Ve o zamanlar, şimdilerde 30 yaşında olan kızı Sara'ya hamileydi. Kas hastalığı yaşayan Hettinger, Sara'nın oyuncaklarını toplayamıyordu. Ve onunla oyun oynamakta zorluk çekiyordu.

Fakat onun aklına dâhiyane bir fikir geldi. Gazeteleri bir araya getirerek, başka malzemeler ile bantla tutturuyordu. Ve Sara, Hettinger'in yaptığı bu şeyle oynuyordu. Hettinger bunu geliştirmeye başladı. Ve tekrar tekrar tasarlamaya devam etti. Bu tasarımlar sonucunda stres çarkının temel ve mekanik olmayan versiyonu ortaya çıkmaya başladı. Hettinger bu süreç için “Biz stres çarkını, Sara ile birlikte icat ettik” diyor.